E-Katalog
tr en

Yataklar

 


Yataklar hayatınızın büyük bir bölümünü geçirdiğiniz başlıca yerlerden biridir. Ortalama bir insanın hayatının yaklaşık üçte birini yatakta geçirdiği düşünülür. Bu denli geniş zaman geçirdiğiniz yataklarınızın konforlu olması hem güzel bir uyku keyfi hem de sağlık için oldukça önemli. Günümüzde pek çok farklı çeşit yatak teknolojisiyle her vücuda uygun yataklar mevcut. İyi bir yatakta uyuduktan sonra sabah zinde uyanmanın hissiyatı her zaman daha güzeldir.


Yatak Modelleri

Bir yatak almaya karar verdiyseniz karşınıza çok farklı türlerde pek çok seçenek çıkabilir. Her yatak çeşidinin kendine göre özellikleri vardır. Bu özellikleri dikkate alarak kendiniz için en uygun yatak modelini seçebilirsiniz. 2021 yılında yatak satın alırken karşınıza çıkacak yatak modelleri aşağıdaki gibidir.


- Visco

Üzerine uzandığınız zaman vücudunuzun şeklini alan elastik yatak çeşididir. Oldukça rahat ve konforludurlar fakat herkesin kullanımına uygun olmayabilirler. Farklı türden yatakların üzerine eklemek için üretilmiş visco sünger kaplamaları da bulunmaktadır. Bu sayede normal yaylı bir yatağınızın üzerine visco sünger ekleyerek yatağınızı çok yönlü kullanabilirsiniz. Ayrıca fazlaca hareket etmeyi önleme özelliği sayesinde, herhangi bir yöne doğru yatması gereken kişiler uyurken istemsiz dönüşlerini azaltmak için visco yatakları tercih edebilirler.


- Ortopedik

Özellikle bel ve sırt ağrısı çeken kişiler için tasarlanmış bu yataklar oldukça sağlıklı ve konforludur. Ortopedik yataklar yarı ortopedik ve tam ortopedik olarak kendi içlerinde ayrılırlar. Tam ortopedik yataklar yoğun sünger dolgusu sebebiyle daha sertken, yarı ortopedik yataklar kısmen daha yumuşaktır. Hangi tür ortopedik yatağı kullanmanız tamamen sizin tercihine kalmış bir durumdur. Ortopedik yatak seçiminde dikkate almanız gereken en önemli konu konfordur.


- Yaylı Yataklar

Yaylı yataklar kendi içlerinde DHT, paket ve multi spring olmak üzere üçe ayrılırlar. Bunların arasındaki farklılıklar yayların birbirlerine mekanik bağlanma farklılıklarından ileri gelir. Örneğin DHT yaylı yataklarda yatağın herhangi bir bölümü diğer bölümlerden bağımsız bir biçimde esneyemez. Tek kişilik yataklar için DHT yay sistemi önerilirken iki kişilik yataklar için farklı yerlerden esneyebilen sisteme sahip paket yataklar daha uygundur.


- Lateks Yataklar

Son yılların en popüler yatakları arasında yer alan lateks yataklar doğal içerikleriyle ön plana çıkarlar. Ağır kimyasallar içermeyen doğallıklarıyla sıklıkla tercih edilirler. Lateks yatak alırken dikkat etmeniz gereken en önemli konu yatağın içerdiği doğal malzemelere karşı alerjiniz olmamasıdır.


Yatak Seçimi

Yatak seçiminizi yaparken oldukça kişisel düşünmelisiniz. Genel sağlık durumunuz, rahatlık ve konfor anlayışınız ve uyku sürenizi gön önünde bulundurmalısınız. Yatak seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken faktörler aşağıdaki gibi sıralanabilir.


- Ebatlar

Yatakların birkaç farklı ebat opsiyonu vardır. Bunun sebebi yatağın hem kişilerin boyuna hem de yatağın kullanılacağı odanın genişliğine uyum sağlamasıdır. Yatağınız mutlaka boyunuzdan en az 20 cm uzun olsun. Tek kişi için kullanım genişliği ise alanı en az 95 cm olmalıdır.


- Tür
Farklı yatak türleri mevcuttur. Bu türlerin kendine özgü özellikleri vardır. Sağlık açısından vücut yapınıza en uygun yatak türünü tercih etmeniz son derece önemlidir.


- Sertlik

Yatakların farklı sertlikte üretiliyor olmasının sebebi, kişilerin farklı yatma alışkanlıklarıdır. Siz de ne sertlikte bir yatakta yatmaktan keyif aldığınızı belirleyerek yatak seçmelisiniz. Özel durumlar haricinde yatağınızın aşırı sert veya aşırı yumuşak olmamasına özen göstermelisiniz.


Yatak Fiyatları

Yatak fiyatları, modellerine ve özelliklerine göre geniş bir yelpazeye yayılmaktadır. Hemen her bütçeye hitap eden fiyatlarda yatak bulmak mümkündür. Yatak satın alırken en önemli nokta gerçekten size uygun olan en doğru yatağı satın almanızdır. Önce yatağınızın modeline net bir biçimde karar verip, o modelin fiyat yelpazesi üzerinden bütçe temin etmeniz daha faydalı olabilir.

Alpino’ya Sorun

KOCADAĞLAR MOBİLYA SANAYİ VE TİCARET LTD.ŞTİ.
ORG.SAN.BÖLG. OSB BULVARI NO:1 GEDİZ/KÜTAHYA
TEL: 0274 457 50 44 (2HAT) FAX: 0274 457 50 88
GEDİZ V.D NO:565 062 0581 TİC.SİC.NO:913
ODA SİC.NO:1425 MERSİS NO:0565 052 0581 00031
USD HESABI
Hesabın Sahibi: KOCADAĞLAR MOBİLYA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
IBAN TR390020500000061822100103