E-Katalog
tr en

Hoş Geldin Bebek: Bebek Odası Tasarım Fikirleri

Bebek odası trendleri, mavi ve pembenin geride kaldığı klişe zamanlardan bu yana oldukça yol kat etti. Günümüzde bebekler üzerinde huzur verici ve sakinleştirici etkileri bulunan, zaman içinde çok fazla dekore etmeye gerek kalmadan bebeğinizin yaşına göre şekillendirme imkânı veren bebek odaları revaçta. Aynı durum mobilya seçimleri için de geçerli. Yatırım yapacağınız şeyi iyi düşünün ve yatırımınızı doğru yapın. Böylece ilerleyen yaşlarında da çocuğunuzun odasının bir parçası olarak kalmaya devam edebilirler.
İyi tasarımlı bir bebek odası, bebeğinizin yatıp büyüyeceği rahat bir yer sağlamanın çok daha ötesinde şeyler sunar. Yetişkinlerin de vakit geçirmekten hoşlanacağı, iyi tertip edilmiş, hoş bir alan olmalıdır. Bebeğiniz için bir oda dekore etmeyi planlıyor fakat nereden başlamanız ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyor musunuz? Sizin için rehberlik edecek ve ilham verecek bilgiler hazırladık.


Pratik Seçimler Yapın

Eğer imkânınız varsa ebeveyn yatak odasına yakın bir oda seçimi yapın. Böylece geceleri bebeğinize daha kolay müdahale edebilirsiniz. Odanın soğuk veya çok sıcak olmaması için iyi bir havalandırma ve iklimlendirme sistemine sahip olduğunuza emin olun. Pencereler çok fazla ışık alıyorsa bebeğinizin uyumasına yardımcı olabilmek için karartma panjurları kullanabilirsiniz.


Uyumlu Olun

Bebek odası, evinizden ayrı bir yermiş gibi bir görüntü vermemelidir. Evinizin bir parçası olduğu izlenimini yaratmalıdır. Evinizin genel tarzı nasıl? Geleneksel mi? Minimal mi? Neo klasik mi? Yoksa biraz ondan biraz bundan mı? Bebek odanızın tasarımının evinizin genel tasarımıyla uyumlu olmasına özen gösterin.


Basit Düşünün

Bebek odası aslında bebeğiniz belirli bir yaşa gelene kadar sizin kullanacağınız bir odadır. Bebeğinizle ilgilenirken bebek odası içerisinde sizi engelleyecek veya bebeğinize müdahale etmenizi zorlaştıracak eşya ve tasarımlardan uzak durun. Sakin ve huzur verici renkler seçmeye özen gösterin. Bebeğiniz büyüdüğünde yatak odası hakkında kendi fikirleri oluşacaktır. Yeni doğmuş bir bebeğin ihtiyaçlarını karşılayan bir anne genelde sakinliğe ihtiyaç duyacaktır.


Güvenliği Göz Önünde Bulundurun

Bir bebek karyolası alıyorsanız, ilgili güvenlik standartlarına sahip olduğundan emin olun. Karyolanın yeterli miktarda derinliğe sahip olması, basamakların olmaması ve çevreleyici çubukların birbirine doğru mesafede olmasına dikkat edin. Bebek karyolasını ısıtıcılardan, pencerelerden, kablolardan ve duvar süslerinden uzakta güvenli bir alana koyun. Odanın içerisinde bebeğinizin tırmanabileceği türden mobilya tasarımları kullanmayın.


Bağımsız Düşünün

Mobilya ve aksesuarların tamamen çocuk odasına özgü olmaması, onları kullanılmaz yapmaz. Aynı durum duvar kâğıtları ve duvar süsleri için de geçerli. Sevdiğiniz, kullanırken rahatlık ve konfor sağlayacağına inandığınız tüm öğeleri dekorasyon planınıza dahil edebilirsiniz.


Sandalyeleri Sallayın

Bebeğinizin başında beklerken veya onu kucağınızda uyuturken konforlu bir sallanan sandalye edinmeniz uykusuz gecelerinizi bir adım daha iyileştirebilir. Sandalyenizin sallanırken ses çıkartmayan ergonomik bir yapıda olduğuna dikkat edin.


Kanepe Ekleyin

Bir bebek odasında ebeveyn oturma alanı olması oldukça önemlidir. Çünkü siz, aileniz ve arkadaşlarınız bazı zamanlarınızı bu odada geçireceksiniz. Kimi zaman bebek odasında yatmak zorunda kalma ihtimalinize karşı bu oturma alanının kanepe şeklinde olması tavsiye edilir.


Aydınlatmaları Ayarlayın

Bebek odanızın aydınlatmasını yaparken ışığın loşluğunu ayarlama imkânı bulabileceğiniz ayarlı anahtara sahip sistemler seçin. Böylece ya çok aydınlık ya da çok karanlık seçimi yapmak zorunda kalmazsınız. Hem sarı hem beyaz hem de daha farklı renk ışık açma seçeneği sunan aydınlatma cihazlarından da edinebilirsiniz. Ancak söylememizde fayda var ki beyaz ışık göz yorgunluğuna sebep olduğu için yatak odalarında kullanılması tavsiye edilmez.