E-Katalog
tr en

Yemek Odanızı Değiştirmenin Zamanı Gelmedi Mi?

Yemek odası, hiç şüphesiz ki evin en keyifli alanlarından biridir. Yorucu geçen bir günün ardından ailecek bu alanda toplanılır. Sıcak bir aile ortamının en güzel anlarını yaşayabileceğiz yemek odası, yalnızca bundan ibaret de değildir. Arkadaşlarınızı ve dostlarınızı da pek çok zaman akşam yemeği için yemek odasında misafir edersiniz. Yemek odası, evinizin adeta aynasıdır. Bunun için özenle, oldukça şık ve bir o kadar da konforlu dekore edilmesi gerekir.

Yemek Odası mı Yemek Köşesi mi?

Günümüzde yemek odası, ekseriyetle mutfak, salon veya oturma odasının bir uzantısı olarak karşımıza çıkıyor. Buda onu ayrı bir odadan ziyade bir yemek köşesine dönüştürüyor. Ancak ister tamamen yemek odası olmak için ayrılmış bir oda olsun, ister başka bir odanın uzantısı olsun; yemek odası çok özel kriterler göz önüne alınarak tasarlanmalıdır.
Yemek odası başka bir odanın uzantısı dahi olsa, mobilya ve genel dizayn seçimleriyle bir alanı diğerinden ayıracak şekilde dekore edilmelidir. Yemek odası dekorasyonunuza başlamadan önce, ayrı bir yemek odası mı yoksa hâlihazırda bir odanın uzantısı şeklinde bir yemek odası mı kuracağınıza net bir biçimde karar vermelisiniz.


Hangi Renkler Daha Cazip?

Eğer yemek odanız ayrıysa gerek mobilya seçiminde gerekse duvar, perde ve döşeme seçiminde zevkinize uygun şekilde neredeyse hemen her rengi uygulamanız mümkün. Ancak söz konusu yemek odası olduğunda sıcak renkler daima daha etkilidir. Kırmızı, turuncu, ahşap, sarı, yeşil, taba ve daha nice sıcak renkler yemek odanıza uygulamanız için biçilmiş kaftan. Alışveriş merkezlerinde yemek katında neredeyse tek bir tane bile soğuk renk göremezsiniz. Kırmızı başta olmak üzere sıcak renklerin yemek yeme isteğini arttırdığına yönelik akademik çalışmalar mevcut.


Masalar, Sandalyeler, Mobilyalar…

Bir yemek odası için en önemli mobilya hiç şüphesiz ki merkezi yemek masasıdır. Yemek masasını yemek odanızın tam ortasına konumlandırın. Yemek masanızın ahşap veya cam olarak seçilmesi tamamen sizin tercihinize kalmış bir durum. Yemek masanızın gerçekten yemek yemeye uygun bir ergonomik yapıya sahip olduğundan emin olun. Kalabalık aileler veya kalabalık misafir ağırlamayı düşünenler için yuvarlak masalar tavsiye edilmez. Eğer kalabalık bir aileyseniz dikdörtgen bir yemek masası sizin için en ideali olacaktır. Tercihinize göre uzun oval masaları da kullanabilirsiniz. Eğer çekirdek bir aileyseniz kare ve yuvarlak masalar da pratik kullanımı, az yer kaplaması ve çabuk temizlenebilmesi avantajıyla ilk tercihiniz olmalı.
Yemek odası için ikinci önemli konu sandalyeler. Günümüzde yemek odası mobilyaları takım halinde satıldığı gibi ayrı ayrı da satılıyor. Takım olarak almak zorunda değilsiniz. Bu durumda sandalyelerinizin masanızın boyutuyla uyumlu olacağından emin olun. Yeni bir trend olarak masanızla sandalyeniz uyumlu olmak zorunda değil. Zıt mobilya tasarımlarına sahip masa ve sandalyelerin birbiriyle harmanlanması günümüzde oldukça yaygın bir uygulama. Görsellik konusunu bir kenara koyarsak sandalye seçiminde en ama en önemli faktör konfordur. Yorgun argın eve gelip ve yemek yemek için sandalyenize oturduğunuzda size eşsiz bir konfor sağlayacağından emin olmak istersiniz. Yemek yeme isteğinizi kaçırıp bir an önce yemeğinizi bitirip sofradan kalkmanıza yol açabilecek rahatsız edici sandalyelerden kesinlikle uzak durmalısınız.


Konsept Bir Yemek Odası

Eğer konsept bir yemek odası fikri arıyorsanız, yemek odanızın bir bölümü veya tamamına raf yaptırarak aynı zamanda bir kütüphaneye çevirebilirsiniz. Bu sayede hem kitaplarınızı koymak için alan kazanır hem de kitaplar arasında bir yemek keyfi yaşayabilirsiniz.
Bir başka konsept önerisi ise rüstik bir yemek odası. Ahşap ağırlıklı yapısıyla tercihinize göre bambu gibi konsept dekoratif malzemelerin de kullanıldığı aslında uygun egzotik bir yemek odası dizayn edebilirsiniz. Kendi konsept yemek odası fikirleriniz varsa bunları da uygulamaktan çekinmeyin.


Yemek Odası Dekorasyonunun Püf Noktaları

Yemek odası kirlenmeye en yatkın odaların başında gelir. Eşyalarınızda kalıcı bir iz oluşması korkulu rüyanız haline gelebilir. Oysaki yemek odasında gönlünüzce hareket etmeniz oldukça önemli. Bu sebeple yemek odanız için alacağınız sandalyelerin, perdelerin, varsa halının ve diğer eşyaların mutlak suretle silinebilir ve kolay temizlenebilir özellikte olmasına özen gösterin.
Yemek odanızla mutfağınız evinizin farklı uçlarındaysa yemek yeme seanslarının sizin için kâbusa dönüşeceğini şimdiden söylememiz mümkün. Yemek odanızı mümkünse mutfağın hemen dibinde olacak şekilde seçin. Günümüzde pek çok yemek odası mutfağın bir uzantısı halinden tasarlanmaktadır.